V Evropi je sloves masaže zrasel po zaslugi Šveda Pehr-ja Henrika Linga, ki dandanes velja za utemeljitelja klasične masaže.
…Zato pravimo klasični masaži tudi ŠVEDSKA masaža… 🙂
Masaža ima mehanične, fiziološke, refleksne in psihološke učinke. Torej vpliva tako na fizično, kot psihično raven telesa. Zato delimo učinke masaže delimo v štiri vrste:
Mehanični učinki:
- pospešuje krvni obtok, ki je rezultat globokega gladenja,
- pospešuje limfni obtok, ki je rezultat gnetenja in gladenja,
- pospešuje peristaltiko,
- odstranjuje odmrlo kožo.
Fiziološki učinki (so posledica pospešenega krvnega in limfnega obtoka):
- zmanjšanje mentalne napetosti s spodbujanjem sproščanja endorfinov,
- izboljša izmenjavo prehrambnih snovi in kisika v celicah,
- sprostitev zaradi aktivacije parasimpatičnega živčnega sistema.
Refleksni (posredni) učinki:
- zmanjša občutek za bolečino.
Psihološki učinki:
- sprostitev,
- pomiritev.
Zaradi izjemno veliko pozitivnih učinkov, ki jih nosi klasična masaža, se je med ljudmi povečalo zanimanje za obvladanje te veščine. Tečaj klasične masaže je mogoče opraviti v različnih oblikah, ali v živo ali preko spleta, kjer imaš neomejen dostop do gradiva in se učiš, ko imaš ti čas.
Masaža vpliva na vsa tkiva našega telesa, na nekatera neposredno, na druga pa posredno:
- Krvni in limfni obtok:
vpliva na razširitev žil in tako poveča preskrbo tkiv s svežo, hranljivo krvjo. Pospeši se odplakovanje metabolnih produktov in boljšo regeneracijo tkiv. Z masažo proti limfnim vozličkom zmanjšujemo tudi otekline. - Živčni sistem:
pripomore k zviševanju praga za bolečino. - Hormonsko ravnovesje:
se umirimo in sprostimo ter s tem povzročimo, da se začnejo sproščati različni pozitivni hormoni, zmanjšuje se tudi raven stresnega hormona kortizola in poveča se izločanje melatonina, ki je odgovoren za kvalitetnejši spanec. - Kosti:
izboljšuje in pospešuje se regeneracija kosti, veča se kostna gostota. - Sklepi in obsklepne strukture:
sinovijalna ovojnica izloči več sklepnega maziva, sklepne vezi dobijo več hranilnih snovi, preprečimo skrajšana tkiva v mirovanju. - Mišice:
masaža zmanjša mišične prikrajšave, otrdelost mišice in mišične krče. Poveča se prekrvavitev in odstranjevanje stranskih produktov metabolizma (mlečna kislina – laktat), kar še dodatno izboljša stanje mišice in zmanjša mišične bolečine, ki se pojavijo po obremenitvi. - Koža in maščobno tkivo:
stimulira žleze lojnice in pospešuje nastajanje loja (izboljša se stanje kože, relief in ten) koža je videti bolj sijoča in dotik bo bolj elastična, vitalna in mehansko odpornejša. Zmanjša se tudi vidnost celulita. - Prebavila in peristaltika:
pospešena peristaltika, aktivno izločanje sokov iz jeter in trebušne slinavke, povečano izločanje želodčne kisline in zmanjša se napihnjenost ali morebitne črevesne bolečine. - Sečila:
povečano izločanje seča in presnovnih produktov (diuretični učinek). - Dihala:
izboljša funkcijo respiratornega sistema, tako da krepi splošno cirkulacijo, sprošča dihalne mišice in spodbuja globoko dihanje s prepono.
Beseda masaža je izpeljana iz grškega in arabskega korena “mass” in pomeni gladiti, gnesti, stiskati ter s tem označuje ročno obdelavo kože in mehkih delov telesa (Gaber, 1998).
Tečaj KLASIČNE masaže
Tečaj klasične masaže naj bo vedno prva izbira!
Švedska masaža je mati vseh masaž, saj predstavlja osnovne tehnike in pravila, ki jih mora poznati vsak, ki masira. Bodisi profesionalni maser oziroma fizioterapevt ali tisti, ki želi znanja le za domačo uporabo.
Namen klasične masaže je sprostiti telo, tako na fiziološki, fizični in psihološki ravni. Priporočam jo posameznikom, ki imajo stresno življenje in potrebujejo čas zase, čas za sprostitev. Ravno v članku “Katera masaža hrbta je najučikovitejša?” govorim o tem, da je včasih kljub mišični napetosti, bolje izvajati klasično masažo, saj lahko močna športna masaža stanje le poslabša. Če hodiš pogosto na masažo, veš, da ti včasih enostavno ne paše močna masaža, bodisi so krivi hormoni, močna čustva ali utrujenost.
Pri klasični masaži uporabljamo tehnike, ki so sestavljene iz gibov rok oziroma delov rok. Tečaj masaže vključuje osnovne tehnike klasične masaže, ki so: glajenje, gnetenje, vtiranje, udarjanje in tresenje. Vse omenjene tehnike se izvajajo z določenim pritiskom, hitrostjo, ritmom in smerjo. Več o masažnih tehnikah in poteku klasične masaže si preberi v članku.
Švedska masaža je mati vseh masaž.
V tečaju prejmeš 31 videjev, 46 stransko skripto in na koncu še zaslužen CERTIFIKAT !
Na tečaju se boste naučili sprostitvene masaže CELEGA TELESA!
Preberi si še druge članke:
Naj Cupping terapija ne bo zgolj polaganje ventuz !
Cupping terapija je starodavna oblika alternativnega zdravljenja, ki izvira iz tradicionalne kitajske medicine. Pri tej terapiji terapevt na kožo stranke položi posebne skodelice, imenovane ventuze in ustvari vakum, ki sesa
Katerih 5 masažnih tehnik poznamo?
Tečaj masaže nas uči vseh 5 manualnih tehnik, ki jih lahko izvajamo na različne načine in z različnimi deli telesa. 5 masažnih tehnik se imenuje: Glajenje, ki ga delimo na
Ventuze – Terapija od lepotnih tretmajev do športnih poškodb
Ventuze so posebne votle posode, ki se pritrdijo na kožo in ustvarijo vakuumski učinek. Sesanje zraka iz ventuze povzroči, da se koža in podkožno tkivo povleče navzgor v ventuzo, kar
Kdaj v zgodovini masaže so se pričele uporabljati ventuze?
V zgodovini masaže je uporaba ventuz zagotovo ena izmed najbolj zanimivih in fascinantnih praks. Čeprav se zdi, da je ta tehnika nekaj novega, sega njen izvor v davnino. Raziskave kažejo,